Jak przygotować auto na wiosnę krok po kroku?
Jak przygotować auto na wiosnę krok po kroku?
Sezon zimowy stawia przed kierowcami duże wyzwania. Cierpią też samochody, które narażone są na działanie niskich temperatur, opadów śniegu, wpływ błota, a przede wszystkim soli i piachu, mieszanki, która najbardziej przyczynia się do powstawania rdzy. Kiedy zima się kończy, odwilż odczuwalna jest nie tylko w powietrzu, ale i na drogach. Zaczynają się wiosenne przejażdżki, pierwsze wycieczki czy wyjazdy do lasu. Żeby dobrze przygotować się na sezon, trzeba odpowiednio zadbać o nasz samochód. Jak to zrobić? Najlepiej oddać auto do przeglądu, wymienić oleje i filtry czy choćby zmienić opony, jeśli mamy pewność, że śnieg już nie powróci. O co jeszcze warto zadbać?
Zaczynamy od… umycia i wyczyszczenia auta po zimie
Zima potrafi dać się kierowcom we znaki. Wiosną z kolei rozpoczynamy zwykle prace porządkowe. Zadbać powinniśmy nie tylko o nasz ogród, ale i samochód, który w nie mniejszym stopniu narażony był na negatywny wpływ niesprzyjających warunków atmosferycznych. Pozimowe prace nad autem nie powinny się ograniczać jedynie do umycia go na myjni i ewentualnej wymiany płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Jak zadbać o auto po zimie? Najpierw należy dokładnie je umyć. Oto kilka kroków:
- Starannie opłukanie karoserii – usuwamy zalegający brud z powierzchni auta. Można to zrobić na myjni za pomocą wody pod ciśnieniem, która zmiękczy zanieczyszczenia osiadłe na karoserii.
- Czyszczenie nadkoli – po zimie ten obszar jest bardzo brudny. Jego dokładne oczyszczenie pomoże uniknąć korozji.
- Myjka ciśnieniowa z szamponem – używamy myjki ciśnieniowej i szamponu do mycia auta, by przyspieszyć proces czyszczenia. Staramy się usunąć wszelkie zanieczyszczenia z różnych zakamarków pojazdu.
- Woskowanie – warto też postawić na aplikację warstwy ochronnej, w tym mleczka, pasty czy folii PPF. W ten sposób zabezpieczymy karoserię przed wpływem czynników zewnętrznych, zapewniając długotrwały efekt ochrony lakieru.
- Sprzątanie wnętrza auta – prace przygotowawcze powinniśmy zakończyć dokładnym odkurzeniem auta, by zwiększyć poziom komfortu i wrażeń płynących z jazdy.
Przegląd zawieszenia i stanu hamulców
Oprócz dokładnego umycia i wyczyszczenia auta kluczowe jest także dokonanie przeglądu hamulców i zawieszenia, jako że oba te układy były mocno narażone na uszkodzenia w czasie zimy. Warto skierować się do stacji diagnostyki pojazdów lub skonsultować się z doświadczonym mechanikiem, aby zyskać pewność co do tego, że z podwoziem jest wszystko w porządku. Miejsca, w których warto dokonać napraw w tym zakresie, są serwis zawieszenia i serwis hamulców. Pracownicy warsztatu nie tylko podejmą się wnikliwej diagnostyki układów, ale również zaproponują wymianę części i drobnych elementów, które następnie zamontują w naszym samochodzie. Warto pamiętać, że zarówno jeden, jak i drugi układ mają duże znaczenie w kontekście bezpieczeństwa naszego oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Przegląd zawieszeniapomoże wykryć ewentualne uszkodzenia amortyzatorów, sprężyn czy drążków kierowniczych, które mogły wystąpić na skutek jazdy w trudnych warunkach. Co więcej, konieczność wymiany może być także podyktowana zachodzącą rdzą, szczególnie jeśli mówimy o starszych autach. Przegląd hamulców z kolei pozwoli przede wszystkim ocenić stan klocków hamulcowych, tarcz i poziom sprawności całego układu. Inwestycja w wizytę u specjalisty po zimie to pewny sposób na utrzymanie pojazdu w jak najlepszej kondycji. Trzeba pamiętać, że drobne wady z czasem przeradzają się w poważne problemy, a jeśli chodzi o części podwozia, to ich usterki mogą oddziaływać na pozostałe komponenty, co tylko potęguje ewentualny koszt naprawy auta u mechanika.
Wymiana płynów eksploatacyjnych w samochodzie po zimie
Wymiana oleju i filtrów powinna się odbywać regularnie, ale najlepiej jest dokonać jej zaraz po zimie. Nie tylko olej, ale także inne płyny są narażone na wpływ trudnych warunków atmosferycznych. Należy też pamiętać o zmianie płynu do spryskiwaczy z zimowego na letni, który lepiej sprawdzi się w wyższych temperaturach, szczególnie latem. Oprócz tego wymiana płynów eksploatacyjnych w samochodzie znacząco wpłynie na pracę silnika i układu hamulcowego, a co za tym idzie – komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Wymiana wycieraczek
Zmiana opon z zimowych na letnie to kolejny krok w przygotowaniach auta do wiosny. Drugą są wycieraczki – te najmocniej zużywają się właśnie zimą, kiedy ścierają z szyb nie tylko utrzymującą się na wodę, ale i brud w postaci mieszanki piasku oraz soli. Do tego dochodzi mróz, który również nie pomaga. Dlatego też wymiana wycieraczek po zimie jest konieczna dla zapewnienia sobie doskonałej przejrzystości na kolejny sezon.
Sprawdzenie stanu klimatyzacji
Ostatnim, co możemy zrobić dla naszego auta po zimie, jest sprawdzenie stanu klimatyzacji. Czynność można oddać w ręce mechanika, ale przeglądu może także dokonać renomowany serwis klimatyzacji. Zatrudnieni w takim miejscu fachowcy nie tylko usuną zabrudzenia i wyczyszczą układ klimatyzacji, ale także nabiją dla nas nową klimatyzację, która już parę miesięcy po zimie okaże się potrzebna, a wręcz zbawienna.